مدت زمان بازسازی

چقدر طول می کشد تا یک خانه بازسازی شود؟ این یک سوال بسیار متداول است که مطمئناً در مقطعی ذهن هر صاحب خانه را درگیر می کند. اگر بخواهیم خیلی کوتاه به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم که میانگین مدت زمان بازسازی خانه بین ۴ تا ۸ ماه به طول می انجامد، در واقع استثناهایی در این بین وجود دارد که مربوط به ابعاد کوچک یا بزرگ و محدوده پروژه است، اما معمولاً اکثر پیشرفت ها در این زمان در دسترس هستند.

اگر به طور کامل خانه خود را بازسازی می کنید و قصد دارید فضاهای بزرگی را اضافه کنید یا روی جزئیات معماری تمرکز کنید، روند بازسازی خانه معمولاً ۶ تا ۸ ماه طول می کشد.

اگر هدف بازسازی خانه، بازسازی آشپزخانه و حمام و اعمال تغییرات سطحی باشد، کار معمولاً در چند هفته یا کمتر از یک ماه تکمیل می شود.

تعیین روند محاسبه مدت زمان بازسازی

قبل از شروع عملیات تعمیر منزل سه مرحله و بعد از عمل یک مرحله دیگر وجود دارد که با توجه به خود عملیات در مجموع ۵ مرحله می شود. این مراحل با هم، مدت تخمینی عملیات را تعیین می کنند.

در اینجا پنج مرحله به همراه میانگین زمان تکمیل هر کدام آورده شده است:

  • مرحله تحقیق: ۲ هفته تا ۲ ماه و گاهی بیشتر.

 

  • مرحله برنامه ریزی: ۲ ماه تا ۶ ماه و گاهی بیشتر.

 

  • مرحله پیش ساخت: ۳-۶ ماه.

 

  • مرحله ساخت و ساز یا بازسازی: مدت زمان این مرحله بسته به عوامل مختلف بسیار متفاوت است

 

  • مدت زمان تکمیل پروژه: ۳ ماه و گاهی بیشتر.

در ادامه تمامی این مراحل را توضیح خواهیم داد.

تعیین روند محاسبه مدت زمان بازسازی

مراحل در مدت زمان بازسازی

۱- فرآیند تحقیق

مرحله تحقیق درست از زمانی شروع می شود که شما برای اولین بار تصمیم به بازسازی خانه خود می گیرید و فرآیند تحقیق و جمع آوری اطلاعات لازم برای آن را آغاز می کنید. در این مرحله ابتدا روی این سوال تمرکز می کنید که چقدر می توانید یا می خواهید برای بازسازی خانه هزینه کنید.

برای یافتن پاسخ این سوال، باید سبک ریکاوری مورد نظر خود را در نظر بگیرید. وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی نقطه شروع خوبی برای الهام گرفتن و ایده ها هستند. با این حال، بهتر است با افرادی که قبلا تعمیرات و بازسازی خانه را تجربه کرده اند صحبت و مشورت کنید. به طور کلی هدف اصلی از این مرحله دریافت ایده جذابی است که قصد اجرای آن را دارید.

این مرحله معمولاً بین ۲ هفته تا ۲ ماه طول می کشد و جایی که در این محدوده قرار می گیرید بستگی به میزان تحقیق، سطح اشتیاق شما و نوع ایده هایی دارد که به دنبال آن هستید.

در این مرحله داشتن سیستم ذخیره سازی سازمان یافته و سازماندهی شده برای کلیه اطلاعات و ایده های دریافتی توصیه می شود. این مرحله به شما کمک می کند تا در مرحله بعدی یافته های خود را به درستی با دیگران به اشتراک بگذارید.

فرآیند تحقیق

۲- مرحله برنامه ریزی

مرحله برنامه ریزی بازسازی خانه جایی است که شما افکار و ایده های خود را در قالب یک نقشه یا طرح اولیه از ذهن خود بیرون می آورید و روی کاغذ می آورید. این مرحله بسته به اندازه پروژه و تعداد بازنگری ها و تغییرات در طرح اولیه ۲ تا ۶ ماه طول می کشد.

ما درک می کنیم که شش ماه در این مرحله می تواند زمان زیادی به نظر برسد. اما باور کنید، تبادل نظر با طراحان، معماران، اعضای خانواده و دوستان یک فرآیند طولانی است که گاهی اوقات بسیار دردسرساز می شود!

۳- مرحله طولانی ترین مرحله برای تعیین مدت زمان بازسازی: پیش ساخت

به ویژه مرحله ساخت و ساز و شروع رسمی فرآیند نوسازی شامل اخذ مجوزهای لازم از ارگان های مربوطه می باشد. علاوه بر اخذ مجوز، موارد دیگری نیز در این مرحله وجود دارد، مانند تهیه جدول زمانی، تماس با پیمانکار، قیمت ها، انتخاب و تهیه  مواد و مصالح. برای انجام کلیه تعمیرات، البته نیازی به اخذ مجوز نیست.

مرحله پیش از ساخت معمولاً بیشتر از هر ۵ فاز طول می کشد. با این حال، شما باید کارهای زیادی انجام دهید تا مطمئن شوید که پروژه به خوبی پیش می رود. این مهلت مستقیماً با اندازه پروژه ای که روی آن کار می کنید، مرتبط است. اگر روی یک پروژه نسبتا کوچک کار می کنید، این مرحله معمولاً بیش از ۳ ماه طول نمی کشد، اما برای پروژه های بزرگتر، یک برنامه شش ماهه به منطق و واقعیت نزدیکتر است.

۴- فرآیند بازسازی (معماری)

همان طور که قبلاً گفتیم، برآورد این مرحله آسان نیست. از آنجایی که عوامل مختلفی می توانند بر طول مدت زمان بازسازی خانه تاثیر بگذارند، مهمترین آنها عبارتند از:

شکل و مساحت سوژه بازسازی: البته هر چه مساحتی که نیاز به بازسازی دارد بیشتر باشد، زمان بازسازی بیشتر می شود.

منطقه در حال بازسازی: کدام قسمت های خانه را قصد بازسازی دارید؟ البته زمان ترمیم سقف خانه با مرمت کف، دیوارها و … یکی نیست. یا بازسازی آشپزخانه، در مقایسه با بازسازی حمام با همان اندازه، قطعاً به دلایلی مانند تعداد کابینت، اهمیت جزئیات ظریف و غیره زمان بیشتری می برد.

عمق بازسازی: آیا بازسازی سطحی و جزئی است یا عمیق و اساسی؟ هرچه ارتقاء اساسی تر باشد، کار بیشتر طول می کشد.

۵- مرحله تکمیل پروژه

در مرحله قبل کار بازسازی منزل تقریبا انجام شد و در این مرحله فقط باید چند نکته را در نظر بگیرید. در این مرحله ممکن است نیاز به تایید کار انجام شده توسط اداره و موسسه ذیصلاح باشد. اما برای بازسازی های جزئی نیازی به اخذ این تاییدیه ها نیست. هرچند گاهی ممکن است قوانین وضع شده در آن حوزه متفاوت باشد.

یکی دیگر از موضوعات مهم در این مرحله از کار، موضوع بررسی اشتباهات و قبول مسئولیت پیمانکار در قبال کارهای انجام شده است. این دوره ها از ۳ ماه تا ۱ سال است. این بدان معناست که پیمانکاران و کلیه پیمانکاران فرعی درگیر در پروژه بازسازی خانه مسئول رفع هرگونه مشکل  در مدت ۳ ماه تا ۱ سال پس از اتمام کار هستند.

بنابراین، این زمان را به برنامه کاری خود اضافه کنید تا مطمئن شوید که پروژه بهبود خانه شما با موفقیت کامل همراه است. توجه داشته باشید که در این مدت تقریبا هیچ کاری انجام نمی شود مگر اینکه مشکلی وجود داشته باشد.

مرحله تکمیل پروژه

سخن آخر

در این مطلب از دکولند  سعی کردیم یک ایده کلی از مدت زمان بازسازی خانه را برای شما همراهان همیشگی خود ایجاد کنیم. به یاد داشته باشید که هر یک از مراحل مورد بحث در این مطلب پیچیدگی های خاص خود را دارد که تنها در صورتی متوجه خواهید شد که آستین های خود را بالا بزنید و دنبال آن بروید.

نکته مهم دیگر در مورد مدت زمان بازسازی خانه این است که همیشه باید یک برنامه انعطاف پذیر در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که برخی از عملیات بازیابی باید به طور منظم انجام شود.

به همین دلیل، گاهی تاخیر چند روزه در اجرای بخشی از فرآیند، تمامی فرآیندهای بعدی را به تاخیر می اندازد. بنابراین به این وابستگی متقابل دومینو مانند و نحوه تعامل فرآیندهای مختلف با یکدیگر توجه ویژه ای داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *